O spolku

Začali*y jsme jako festival. Dnes jsme největší LGBT+ organizace v České republice

Naším posláním je utvářet respektující a bezpečné prostředí, ve kterém mohou být LGBT+ lidé sami sebou.

Jak to děláme

Organizujeme největší lidskoprávní LGBT+ festival v České republice Prague Pride Festival, kde mohou být queer lidé vidět a slyšet a sdílet společně radost.

V online poradně sbarvouven.cz pomáháme lidem každého věku s coming outem a mluvíme s nimi o otázkách jejich genderové identity a orientace. A to jak formou peer-to-peer mentoringu, tak podpůrných skupin zaměřených  na coming out nebo na rodiče LGBT+ lidí. Pro mladé lidi ve věku 13–21 let organizujeme každý rok queer meet up Filip20 a také pravidelné setkávání Teenspace.

Spoluzaložili*y jsme Nadační fond Pride Business Forum, který podporuje jak zaměstnavatele v zavádění principů LGBT+ diverzity, tak zaměstnance*kyně v jejich úsilí o férový přístup vlastních zaměstnavatelů ke všem, bez ohledu na vztahovou orientaci a genderovou identitu.

V iniciativě Jsme fér usilujeme o úplné zrovnoprávnění LGBT+ lidí, párů a rodin s dětmi v Česku. Iniciovali*y jsme celospolečenskou debatu o důležitosti rovných práv a vytrvale se snažíme o to, aby se manželství pro všechny páry stalo v Česku realitou. 

V LGBT+ Komunitním centru vytváříme bezpečné prostředí pro queer lidi, kteří hledají možnosti využití volného času, komunitu, nová přátelství, queer nízkoprahové akce nebo třeba útočiště, rady, oporu a pomoc. 

Aby se vyučující nemusely*i bát učit o rozmanitosti a LGBT+ tématech, poskytujeme jim v rámci projektu Ucimolgbt.cz materiály, webináře a workshopy. Vzděláváme pracující v sociálních službách, aby dokázali*y svým klientům a klientkám poskytnout respektující péči.

V projektu #buďteslyšet podporujeme mladé lidi v queer aktivismu tak, aby chtěli participovat na veřejném a politickém dění.

Stávajícím i budoucím duhovým rodinám poskytujeme právní poradenství, připravujeme je na výzvy rodičovství v rodičovské přípravce a podporujeme jejich společné setkávání a sdílení v rámci dnů pro duhové rodiny

Organizujeme párty BOBR, která centruje lesby* a podporuje lesbickou kulturu v širším slova smyslu. 

Běháme proti homofobii, bifobii, transfobii, intersexfobii a stigmatizaci lidí s HIV na charitativním běhu Fun&Run. Výtěžek z běhu putuje na poradnu sbarvouven.cz a Dům světla.

Jsme součástí řady (nejen) vládních rad, komisí a výborů, síťujeme se s mezinárodními i českými (nejen) LGBT+ organizacemi a platformami, abychom mohly*i reprezentovat zájmy LGBT+ lidí a zároveň se samy*i vzdělávat, sdílet zkušenosti, informace a kontakty.

Jsme nevládní nezisková lidskoprávní organizace, pro kterou je na prvním místě člověk a jeho lidská důstojnost. Respekt a rozmanitost jsou naše základní hodnoty. Věříme v demokracii a právní stát založený na úctě k lidským právům. Naším posláním je utvářet respektující a bezpečné prostředí, ve kterém mohu být LGBT+ lidé sami sebou.
Věříme v sílu osobních příběhů, které nás spojují. Pomáháme LGBT+ lidem na cestě k jejich sebepřijetí a coming outu. Jedině společnost, která takové lidi zná, je může plně přijmout v jejich rozmanitosti.

Z jakých dat vycházíme?

Přijetí LGBT+ lidí 

Boj s předsudky, podpora a pomoc 

91 %

respondentů*tek se setkalo s předsudkem, že existují pouze dvě pohlaví – muž a žena

(Být LGBTQ+ v Česku, 2022)

48,9 %

queer lidí má obavy, že je okolí soudí kvůli orientaci

(Queer zdraví, 2023)

41 %

queer lidí je v silném až extrémním riziku depresivity, nejohroženější jsou pansexuální, asexuální a nebinární lidé

(Queer zdraví, 2023)

62, 7 %

queer lidí mělo za to, že přijmout svou identitu bylo náročné

(Queer zdraví, 2023)

Nejdůležitější prací spolku je pomáhat a podporovat LGBT+ lidi v různých životních situacích, přinášet jejich příběhy, vzdělávat o LGBT+ tématech nejen samotné queer lidi, ale širokou veřejnost, vnášet do veřejné debaty potřeby queer lidí. Bořit zažité představy heteronormativní společnosti a kultivovat veřejný prostor. Češi a Češky si o sobě rádi*y myslí, že jsme „tolerantní” národ. Tolerance ale není to, o co usilujeme. Za toleranci lze totiž skrýt ledasco, včetně nenávisti, předsudků nefunkčních a zraňujících stereotypů. Usilujeme o skutečný respekt a přijetí, usilujeme o svět  ve kterém nikdo není odsuzován za to, jakou má genderovou identitu, jaké volí životní partneryky, jak vypadá jeho*její tělo, jakou má barvu pleti nebo zda naplňuje společenské stereotypy a představy.  

Rovnost a nediskriminace 

42 %

LGBT+ lidí skrývá svou orientaci a identitu ve veřejném prostoru

(Být LGBTQ+ v Česku, 2022)

44 %

LGBT+ lidí skrývá svou orientaci a identitu v hromadné dopravě 

(Být LGBTQ+ v Česku, 2022)

28 %

LGBT+ lidí skrývá svou orientaci a identitu doma před vlastní rodinou

(Být LGBTQ+ v Česku, 2022)

Antidiskriminační zákon z roku 2009 sice chrání před diskriminací na základě sexuální orientace a pohlavní identifikace, ale povědomí o něm a jeho využití v praxi zůstávají velice nízké.

Inkluzivní školní prostředí a vzdělávání o LGBT+ tématech

82 %

vyučujících ve školách vídá fyzické i slovní napadání LGBT+ studujících

(LGBT+ studující a témata ve školách. Pedagogická fakulta Univerzita Karlova 2022)

57 %

vyučujících má zájem o školení, jak učit o LGBT+

(LGBT+ studující a témata ve školách. Pedagogická fakulta Univerzita Karlova 2022)

93 %

LGBT+ lidí si přeje zavedení strategie prevence homofobní, bifobní a transfobní šikany na školách

(Být LGBTQ+ v Česku, 2022)

LGBT+ studující stále nevnímají školu jako bezpečné prostředí, kde mohou být sami sebou. A nejde jen o to, že přijímající a respektující prostředí nevytvářejí konkrétní lidé ve škole. Jde také o zajištění systémové podpory pro to, aby se mohli*y vyučující dozvídat o LGBT+ tématech a spoluvytvářet inkluzivní a přívětivé školní prostředí. 

Rovná práva pro všechny

Manželství pro všechny 

98 %

queer lidí si přeje mít možnost vstupovat do manželství

(Být LGBTQ+ v Česku, 2022)

65 %

Čechů a Češek si na základě několika reprezentativních průzkumů myslí, že možnost uzavřít manželství by měli mít všichni bez ohledu na svou orientaci

(Být LGBTQ+ v Česku, 2022)

Zákon o registrovaném partnerství z roku 2006 u nás vydržel v platnosti předlouhých 18 let, zatímco prosperující evropské státy už přijímaly rovné manželství. Navíc od ledna 2025 vstupuje v účinnost zákon, který namísto skutečného manželství umožní jen partnerství a společná rodičovská práva omezuje a zbytečně komplikuje.

Předsudečné násilí 

42 %

LGBT+ lidí uvedlo, že se v posledním roce setkalo s obtěžováním a diskriminací

(Znáte svá práva, Queer Geography, 2024)

23 %

LGBT+ lidí uvedlo, že má zkušenost s fyzickým a sexuálním násilím

(Znáte svá práva, Queer Geography, 2024)

přes 90 %

předsudečných útoků není vůbec nahlášeno

(Znáte svá práva, Queer Geography, 2024)  

Podle průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) z roku 2024 se s obtěžováním nebo nenávistnými projevy setkalo 63 % LGBT+ lidí v České republice, což je nejvyšší míra v celé EU. 
Trestní zákon nezahrnuje LGBT+ osoby mezi další zranitelné skupiny, které potřebují specifickou právní ochranu před předsudečnou trestnou činností. Přitom LGBT+ lidé patří v tomto ohledu mezi nejzranitelnější skupiny.

Podmínka kastrací trans* lidí 

71 %

LGBT+ lidí si přeje  zrušení požadavku podstoupit operativní zákroky neslučitelné se zachováním plodnosti při úřední tranzici

(Být LGBTQ+ v Česku, 2022)

Ústavní soud ČR v roce 2024 zrušil podmínku kastrací při úřední změně pohlaví trans lidí. Čeští zákonodárci*kyně přesto zatím nedělají nic pro adekvátní úpravu tranzice tak, aby trans lidé měli právo na sebeurčení.

Nedůvěra LGBT+ lidí v politickou reprezentaci a nedostatečné právní povědomí 

Pouze 5 %

LGBT+ lidí věří, že Parlament České republiky podporuje a zajišťuje rovnost pro LGBT+ občany a občanky

(Znáte svá práva, Queer Geography, 2024)

Jen 44 %

procent LGBT+ lidí ví, kdy může uplatnit Listinu základních práv EU

(Znáte svá práva, Queer Geography, 2024)

Co pro nás Spolek Prague Pride znamená?

Slide 1

Oldřich Kundera, ředitel poradny sbarvouven.cz

Jsem pyšný na přerod z lidskoprávního festivalu na organizaci, která celoročně pracuje na zlepšení života LGBT+ lidí. Festival pořádáme stále a každý rok ho rozšiřujeme. Přidali*y jsme k němu i celoroční projekty, které zasahují do všech oblastí života LGBT+ lidí. Zvyšujeme tlak na politiky*čky, vylepšujeme provoz komunitního centra, připravujeme vzdělávání vyučujících a výchovných poradců*kyň, poskytujeme nepřetržitou podporu těm nejzranitelnějším prostřednictvím poradny sbarvouven.cz. Naše organizace se stala spolehlivým partnerem pro všechny, kdo hledají podporu, informace a bezpečné prostředí.

Kamila Fröhlichová, ředitelka Prague Pride Festivalu, vedoucí provozního oddělení spolku

V průběhu existence naší organizace jsem slyšela stovky různých příběhů queer lidí a mnohé z nich mi zůstaly v srdci – třeba kolemjdoucí kluk, který mě ve Vrchlabí na náměstí na Silvestra v slzách objímal a děkoval za to, co v Prague Pride děláme. Lesbický pár, který utíkal z války na Ukrajině s hadím miminkem v krabičce od sirek. I ve zpětné vazbě návštěvnictva našeho festivalu se velmi často objevuje, že jde o jediný týden v roce, kdy mohou být opravdu sami*y sebou. Pro mě osobně je pak každý takový příběh připomínkou, proč je činnost naší organizace stále důležitá. Právě pro tyto lidi totiž představují naše aktivity tak potřebnou oporu a bezpečí ve chvílích, kdy se k nim naše společnost a stát obrací zády. Dokud bude potřeba, budeme tu, abychom queer lidem dávali*y hlas, bezpečné útočiště a pocit přijetí.

Veronika Dočkalová, programová manažerka Prague Pride Festivalu, programová manažerka LGBT+ Komunitního centra, ředitelka LGBT+ Komunitního centra 2022–2024

Často přemýšlím, co to vlastně pride je. A vím, že to není jen ta chvíle, kdy kráčíme městem v průvodu. Pride je podle mě jakákoliv chvíle, kdy se rozhodneme existovat a být vidět. To rozhodnutí stojí hodně odvahy a ohrožuje naše kariéry, naše přátelství, náš bezpečný domov.
A proto si strašně vážím každého, kdo tohle rozhodnutí dělá. Takže ve finále – pride jsme my.
Věřím, že společně změníme svět.

Slide 2

Hana Kulhánková, členka spolku Prague Pride, 2018–2020 ředitelka Prague Pride Festivalu

Před lety, když jsme se s partou známých sešli*y a shodli*y na tom, že v Praze musíme něco začít dělat, ani ve snu by mě nenapadlo, že z toho vznikne Prague Pride – organizace, která řeší mnoho oblastí důležitých pro spokojený život queer lidí. Pro mě osobně je srdeční záležitostí festival Prague Pride; tam se vždy cítím jako doma, mezi svými, a vždycky si přeji, aby mě takový pocit provázel každý den v roce.

Petr Kalla, člen spolku Prague Pride, bývalý člen výboru, právník, spolupráce na advocacy činnosti

Pro mě je nejdůležitější samotná existence Prague Pride jako spolku. Po přijetí zákona o registrovaném partnerství došlo k rozpuštění organizace, která o jeho přijetí usilovala a která bránila práva LGBTQ+ lidí. Jejím rozpuštěním vzniklo vakuum. Jsem rád, že trvalo jen několik let a že následně bylo zaplněno mimo jiné právě spolkem Prague Pride. Jsem rád, že spolek funguje a zvládá i předávání štafety v rámci postupných generačních obměn. Jsem vděčný spolku Prague Pride za to, že je schopen přicházet se stále novými nápady a aktivitami a že se nebojí zvedat třeba i tak nepopulární témata, jako je HIV, a nést je dál.

Bohdana Rambousková, členka spolku Prague Pride, externí spolupracovnice marketingového týmu, 2013–2020 vedoucí komunikace spolku

Postupně mi došlo, že spolek Prague Pride je důležitý nejen k prosazování práv LGBT+ lidí, ale že jeho existence je prospěšná pro celou společnost. Podpora respektu k rozmanitosti a otevřeného myšlení přispívá k tomu, aby se nám tu všem spolu žilo lépe.

Slide 3

Lenka Bártová, manažerka firemního fundraisingu, 2017–2024 ředitelka Fun&Run

Za poslední roky jsme díky spolupráci s lidmi z firem dokázali*y vytvořit prostředí, kde diverzita a rovnost nejsou jen prázdná hesla, ale skutečné hodnoty promítající se do každodenní firemní kultury. Nejde jen o vyvěšení duhové vlajky, ale o skutečné kroky, jako je zavádění férových benefitů a rovného přístupu pro všechny. Díky této podpoře můžeme nejen uspořádat festival Prague Pride, ale také rozvíjet programy, které pomáhají LGBT+ lidem žít autenticky a svobodně. Velké díky patří všem lidem ve firmách – queer i allies – kteří věří, že podpora lidských práv je investicí do spravedlivější a lepší společnosti.

Filip Milde, PR manažer Jsme fér, člen správní rady Nadačního fondu Pride Business Forum

Spolek Prague Pride je pro mě symbolem podpory, odvahy a lidských práv. Je to také úžasná energie a spousta skvělých lidí, kteří společně pomáhají žít ostatním bezpečnější, šťastnější a rovnoprávnější život. Bez spolku by LGBT+ lidé a jejich rodiny s dětmi neměly tak silnou podporu. Díky iniciativě Jsme fér se přibližujeme ke dni, kdy bude rovnost realitou. Jsem pyšný na všechny, kteří*ré rovné manželství jakkoliv podpořili*y. Právě to umožňuje iniciativě Jsme fér pokračovat v cestě za lepším životem pro statisíce lidí v Česku.

Czeslaw Walek, první ředitel festivalu Prague Pride a dlouholetý předseda spolku Prague Pride, spoluzakladatel Jsme fér a Pride Business Forum, předseda správní rady Nadačního fondu Pride Business Forum, ředitel Jsme fér

Když se řekne Prague Pride, tak mi vyskočí zejména vzpomínky na lidi, s nimiž jsme společně začínali*y. Mnozí*hé z nich se stali*y mými velmi blízkými přáteli. V době, kdy se vyjadřovat otevřeně bylo stále považováno za riskantní, se rozhodli*y opustit své komfortní zóny a aktivně přispívat ke zlepšení životů LGBTQ+ lidí v naší zemi. Bez těchto aktivních jedinců by se naše životy nemohly měnit k lepšímu. A to platí i dnes.

Slide 4

Kateřina Saparová
vedoucí finančního oddělení, 2015–2017 ředitelka Prague Pride Festivalu

Když jsme v roce 2011 založili*y festival, říkali*y jsme mu festival tolerance. Trvalo pár let, než nám došlo, že tolerance nestačí, že chceme respekt. A toto uvědomění šlo ruku v ruce s tím, jak přibývaly aktivity, které Pride dělá. Je úžasné dostat v srpnu do ulic Prahy desetitisíce lidí podporujících myšlenku rovnosti, ale stejně důležité je dát podporu vyučujícím odhodlaným přinášet LGBT+ témata do škol, nebo pomoci jednotlivým lidem v regionech, kteří o své orientaci nemají s kým mluvit. Jsem ráda, že tohle všechno Pride dělá.

Tereza Kadlecová
ředitelka oddělení vzdělávání Vzdělávání, výkonná ředitelka Nadačního fondu Pride Business Forum

Prague Pride je pro mě nedílnou součástí české občanské společnosti. Těší mě, že jsme vyrostli*y v organizaci, která přibližuje životy LGBTQ+ lidí široké veřejnosti, ale také poskytuje přímou podporu jednotlivým lidem – ať už prochází coming outem, když se chtějí brát, zakládat rodiny nebo řeší přijetí v práci. Sledujeme nejnovější výzkumy, data, trendy, ale především známe stovky konkrétních LGBTQ+ lidí a jejich příběhy, což je pro mě osobně vždy největším zdrojem energie.

previous arrow
next arrow

Historie

2011–2013 Počátky

Všechno začalo díky partě queer lidí, kteří se po bytech, kavárnách a hospodách začali bavit o tom, že bychom v Praze také mohly*i mít svůj pride průvod. V roce 2010 založili*y spolek Prague Pride, formálními zakladateli byli Daniel Goris, Daniel Kupšovský a Marek Mojžíšek, první předseda Prague Pride. A v roce 2011 Prahou prošel první duhový průvod. Primárně kvůli organizaci festivalu vznikl spolek Prague Pride. Spolu s festivalem se na popud Czeslawa Walka zformovala také platforma Pride Business Forum, která nejprve jako doprovodná akce festivalu otevřela téma postavení queer lidí na pracovišti. Záhy se tato platforma rozrostla v největší akci svého druhu ve střední a východní Evropě a začala pořádat celoroční aktivity. V roce 2023 se Pride Business Forum stalo samostatnou organizací s více než 100 firemními členy a jedinou takovou platformou v České republice. Spolek Prague Pride zůstává hrdým spoluzakládajícím členem. 

2014–2016 Body zlomu

V roce 2014 došlo k tragické události. Filip Havlíček, nezletilý gay z vesnice u Hradce Králové, spáchal sebevraždu, protože už neměl sílu žít v homofobní společnosti. Bylo to pouhý měsíc před jeho 15. narozeninami. V dopise na rozloučenou vyzval svoji rodinu, ať pracuje na zlepšování životních podmínek pro ty, kdo se něčím odlišují. 

Jeho teta, moderátorka Ester Janečková, kontaktovala Czeslawa Walka, tehdejšího ředitele festivalu a předsedu spolku Prague Pride. A tak vznikla online poradna sbarvouven.cz. Souběžně zahájila činnost i přípravka pro současné i budoucí rodiče. Spolek Prague Pride se tak poprvé od svého založení pustil do širokých vod celoročních aktivit. V roce 2014 začal organizovat velký projekt Gay rights are human rights, jehož cílem byla ochrana lidských práv LGBT+ osob a jejich podpora, propagace otevřené společnosti bez diskriminace LGBT+ osob a zlepšení situace LGBT+ rodin.

V roce 2015 začal spolek Prague Pride aktivně pracovat s několika firmami s cílem zlepšit situaci LGBT+ osob na českém pracovišti a zvýšit citlivost firem působících na českém trhu k LGBT+ tematice. Spolek realizoval výzkum mezi queer lidmi, konzultace s firmami, účastnil se různých diskuzí a přednášek. 

Rok 2016 byl pro spolek Prague Pride i pro LGBT+ lidi v České republice zlomový. Po frustraci z neochoty vlády a parlamentu projednat novelu zákona o registrovaném partnerství, která by duhovým rodinám umožnila vést důstojný život, se celý spolek pod vedením Czeslawa Walka rozhodl, že je třeba jednat. A tak 10 let po zavedení registrovaného partnerství vznikla dlouhodobá iniciativa Jsme fér, jejímž cílem bylo mluvit s veřejností o tom, kdo jsme a co chceme, přesvědčit společnost, že rovné manželství pro všechny je fér. Vznikla Koalice za manželství pro gay a lesbické páry, kterou spolu se spolkem Prague Pride založily organizace Amnesty International ČR, Mezipatra, Logos a PROUD. Potřebu jednat a tlačit na veřejnost, že má být uzákoněno manželství pro všechny, výrazně podporovala čísla z provedeného výzkumu: 67 % lidí souhlasí s tím, aby gayové a lesby mohli*y vstupovat do manželství, 87 % gayů a leseb o manželství má zájem. Koalice rozvířila veřejnou debatu o manželství pro všechny a začala vytvářet tlak na politickou reprezentaci. Členstvo Jsme fér detailně mapovalo situaci ohledně manželství, edukovalo veřejnost a debatovalo jak s veřejností, tak politickými zástupci*kyněmi o nutnosti manželství pro všechny, protože k prosazení tohoto cíle bylo zapotřebí změnit uvažování lidí. Proběhla setkání i veřejné debaty po celé ČR, kampaň podpořila řada významných českých osobností, ať už queer, nebo allies. 

2017–2019 Roky růstu

V roce 2017 se spolek posunul zejména, co se týče jeho provozu – z dobrovolnické organizace se stal poloprofesionálním. Vedle pěti programů (festival, sbarvouven.cz, Podpůrné skupiny, Pride Business Forum a Jsme fér) měl již stabilní organizační zázemí. A hlavně – začali*y jsme běhat! Připojili*y jsme se k organizaci charitativního běhu proti homofobii a stigmatizaci lidí s HIV, který šest let pořádala Česká společnost AIDS pomoc. Sedmý ročník pod názvem Fun&Run proběhl v sobotu 14. května v pražském parku Stromovka. Běh se vždy koná u příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii, bifobii, intersexfobii a transfobii (IDAHOBIT). Výtěžek z akce putuje na podporu online poradny sbarvouven.cz a Domu světla, který pomáhá HIV pozitivním lidem.

Rok 2018 přinesl petici Jsme fér na podporu přijetí manželství pro všechny a také největší svatební dort, který je zapsán v české knize rekordů a kterým byla ukončena petiční kampaň. Ve 13 krajských městech proběhla naší zásluhou výstava „Jedna láska, jedno manželství”, která představila 13 gay a lesbických párů i rodin. V červnu jsme petičnímu výboru Sněmovny odevzdali*y petici se 70 000 podpisy. Vrcholem našich snah bylo pak předložení novely občanského zákoníku, která umožní manželství pro všechny a začátek jejího projednávání ve Sněmovně. V Pride Business Fóru jsme udělili*y první ceny LGBT Friendly Employer: Champion pro Vodafone, Leadership Commitment pro Accenture a Employee driven initiatives pro Exxonmobile. Více jsme se také zaměřily*i na podpůrné skupiny pro genderově nonkonformní mládež, transgender lidi a gay a lesbické páry, které plánují založení rodiny. Kromě podpůrných skupin jsme organizovaly*i i řadu setkání a workshopů.

Rok 2019 vynesl na světlo závažné téma diskriminace LGBT+ lidí – vyšel průzkum, který realizovala kancelář veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové společně s námi a Queer Geography. Co výzkum ukázal? Především zásadní rozdíl v tom, jak diskriminaci LGBT+ osob vnímá široká veřejnost a jak samotní LGBT+ lidé. I festival se stal terčem neobvykle vysokého počtu útoků. Podpálení duhové vlajky visící na mostě Legií, střílení římských svic do návštěvníků*ic večerní Pride Village. Duhové vlajky na stožárech v ulicích byly strhány, útok se zaměřil i na náš e-shop. Někdo vylil 50 litrů oleje na schody vedoucí na Letenskou pláň, po kterých měl za pár hodin projít duhový průvod. Skupinka extrémistů se pak pokusila proniknout do davu průvodu, ale policie je zastavila. 

Druhou velkou událostí roku 2019 byla výroční konference mezinárodní organizace ILGA-Europe. Spolek Prague Pride se stal spolupořadatelem tohoto významného setkání. Na 600 aktivistů a aktivistek z celé Evropy a Střední Asie přijelo do Prahy, aby diskutovali*y o situaci LGBT+ lidí. U příležitostí nedožitých 20. narozenin Filipa Havlíčka jsme založili*y novou tradici: komunitní akci Filip20 pro queer mládež

Jak spolek rostl a témata začala procházet napříč různými programy, bylo nutné přepracovat strukturu organizace, neboť v té době už měla devět programů a sedm servisních oddělení. Vytvořili*y jsme samostatné oddělení se zaměřením na firemní i individuální fundraising, začala vznikat jednotná produkce pro celý spolek a komunikační tým převzal zodpovědnost za všechny programy spolku. Začaly*i jsme se také více zabývat vzděláváním veřejnosti: připravily*i jsme workshopy pro zaměstnavatele, ve spolupráci s queer filmovým festivalem Mezipatra jsme nabízeli*y školám filmové projekce spojené se vzdělávacími besedami. Zahájili*y jsme mezinárodní projekt zaměřený na vzdělávání lidí pracujících v pomáhajících profesích (sociální pracovníci*ice, psychologové*žky, pracovníci*ice ve zdravotnictví) a rovněž pro pedagogy*žky či jiné profese ve školství. V problematice HIV/AIDS jsme se rozhodli*y posílit a strategicky zaměřit na vyjednávací a komunikační činnost. Podařilo se nám napomoci tomu, aby vedení hlavního města Prahy aktivně vstoupilo do řešení problematiky HIV na území metropole. Petr Kalla zastupoval spolek Prague Pride v magistrátní skupině pro prevenci HIV/AIDS, která iniciovala zapojení Prahy do sítě Fast-Track Cities. Navíc se podařilo znovu nastartovat činnost Koordinační pracovní skupiny Národního programu HIV/AIDS, zodpovědné za celostátní aktivity v boji proti HIV/ AIDS. V roce 2019 jsme uspořádali*y první párty BOBR centrující lesby* a podporující lesbickou kulturu v nejširším slova smyslu.

2020–2021 Doba covidová

V roce 2020 nás stejně jako celý svět zasáhla pandemie covid-19. Místo připravovaných velkolepých oslav 10. výročí spolku a festivalu jsme se přesunuli*y do online prostoru a daly*i přednost našemu i veřejnému bezpečí a zdraví. Ale v aktivitách jsme rozhodně neustali*y. Kromě každoročních akcí to byly například speciální tři díly podcastu s Adélou Elbel nebo rozhovory se slavnými queer umělci a umělkyněmi Pride Talks. Na mentorský tým poradny sbarvouven.cz se obracelo mnoho mladých lidí, kteří se najednou ocitli zavření v nepřátelském prostředí svých domovů, kde je nepřijímají. Ale mentoři*ky, tehdy již pod vedením Oldřicha Kundery, byli*y skvěle připraveni*y pomoci a podpořit, a to i přes nárůst klientů*tek o celou třetinu. 10. ročník festivalu se nakonec konal (v omezeném režimu a bez průvodu) – jako jeden z mála pride festivalů na světě.

Také snahu o schválení zákona o manželství pro všechny v Poslanecké sněmovně zbrzdila epidemie koronaviru, o zákoně Sněmovna nehlasovala. Jsme fér pečlivě hlídalo, zda vláda v době proticovidových opatření neopomíjí gay a lesbické páry. A 26 neziskových organizací a iniciativ napsalo otevřený dopis předsedovi vlády ČR Andreji Babišovi, dopis se týkal systematického opomíjení gay a lesbických párů a jejich rodin. Reagoval na skutečnost, že vláda ČR už poněkolikáté na ně zapomněla při přijímání usnesení řešících covidovou pandemii. 

Iniciativa Jsme fér získala od European Civic Forum ocenění za to, že během celého roku hlídala vládní nařízení, pomáhala rozděleným gay a lesbickým párům, ale také samoživitelkám, umělcům bez práce, pracovníkům v první linii, rizikovým skupinám a dalším. V rámci vzdělávacích aktivit jsme vydaly*i tři publikace: Ona a Ona plánují rodinu, Duhové rodiny v systému náhradní rodinné péče: Příručka pro pracovníky*pracovnice v oblasti sociálně-právní ochrany dětíSpecifika sociální práce respektující genderovou, sexuální a vztahovou rozmanitost.

V roce 2021 jsme společně s organizacemi In IUSTITIA, Queer Geography a Národním ústavem pro duševní zdraví rozjeli*y aktivity, které mají za cíl vysvětlit LGBT+ lidem, co je to útok z nenávisti a jak se mu bránit. Na stránkách naší organizace proto vznikl anonymizovaný dotazník, jehož prostřednictvím lze nahlásit útok organizaci In IUSTITIA. S těmito aktivitami jsme se rozjeli*y po celé republice, a podpořili*y vznik neformálních komunit LGBT+ osob, které se potkávají, vzájemně si pomáhají a vytvářejí společné aktivity – například brněnský pride nebo slavex pride. Pro Pride Business Forum bylo jednoznačně největším úspěchem, když se připojila jako první státní podnik (a také jeden v největších zaměstnavatelů) Česká pošta. V roce 2021 se ve Sněmovně hlasovalo o manželství pro všechny páry. Česká republika se stala první zemí střední a východní Evropy, kde se ve Sněmovně hlasovalo. Ale bohužel se rovné manželství prosadit nepodařilo. V roce 2021 byl také zahájen dvouletý emancipační program pro mladé queer lidi do třiceti let #buďteslyšet

2022–2024 Roky nových radostí i smutků

Na začátku roku 2022 zahájilo ostrý provoz naše LGBT+ Komunitní centrum v Praze. Kromě otevřených čtvrtků, v jejichž rámci se každý týden otevírá na celé odpoledne, se v KáCéčku konají akce partnerských organizací, podpůrné skupiny poradny sbarvouven.cz a začaly*i jsme přidávat vlastní program jako filmové promítání nebo Queer Sensitive jógu. 

V únoru 2022 jsme se po začátku války na Ukrajině začaly*i věnovat pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny, ale i z Ruska. Ke konci roku jsme mezi služby přidali*y i individuální poradenství a pro „teplý lidi, co to maj doma studený” jsme uspořádaly*i štědrovečerní večeři a posezení. Pomoc lidem z Ukrajiny pohltila velkou část naší KáCéčkové agendy. Zmapovali*y jsme situaci, vytvořili*y jsme informační online rozcestník, pomohly*i jsme s přechodem hranic šesti queer párům, jimž jsme zprostředkovali*y právní pomoc, doprovázely*i jsme je na potřebná místa, pomáhaly*i jim s jazykovou bariérou i s hledáním bydlení. 

V roce 2022 jsme opět pokořily*i rekord v návštěvnosti Prague Pride Festivalu. V duhovém průvodu s námi šlo 60 000 zúčastněných

Pak nás ale všechny zasáhla zpráva o teroristickém útoku na dva mladé queer lidi – Juraje a Matúše – před bratislavským gay barem Tepláreň. To byl ten rok už druhý brutální útok, při němž zemřeli queer lidé. Ten první se odehrál během 40. ročníku Oslo Pride. Ohavný čin v Bratislavě (nejen ten) si žádal akci. Během týdne jsme sepsali*y výzvu „Společně proti nenávisti”, v níž 24 organizací a bezmála 70 známých osobností vyzvalo vládu a parlament k přijetí legislativy k ochraně LGBT+ lidí, rodin a dětí. Týden na to jsme pak zorganizovali*y shromáždění a koncert Společně proti nenávisti na Václavském náměstí, kde se sešlo deset tisíc lidí, dalších 14 000 sledovalo online stream a více než 23 000 lidí následně pod naši výzvu přidalo svůj podpis. 

V roce 2022 jsme se zaměřily*i také na kampaň #ozvise, která povzbuzovala queer lidi, aby se nebáli nahlašovat předsudečné násilí. Mnoho úsilí jsme také vložili*y do podpory regionálních LGBT+ skupin po celé republice, a to formou mentoringu, podpory při pořádání akcí v regionech (ať už lidské, finanční, či mentorské) a formou propojování a výměny zkušeností.

Velkou radostí roku 2023 pro nás bylo vystoupení queer hudebnictva LP v rámci Prague Pride Festivalu. LP v Praze a na festivalu natočily*i videoklip, který viděly 2 miliony lidí po celém světě.

Druhým velkým úspěchem bylo spuštění projektu a webové stránky ucimolgbt.cz, která nabízí vyučujícím bezplatně metodické listy, výukové materiály, webináře a školení, aby mohli*y přinášet LGBT+ témata do výuky. A v neposlední řadě rok 2023 přinesl také transformaci Pride Bussines Forum do nadace, díky čemuž v naší zemi vzniká jedinečná možnost pomoci pro nové iniciativy na podporu rovnosti LGBT+ lidí.

Jsme fér v roce 2023 dále intenzivně pracovalo na úsilí za rovné manželství a situace v tomto roce vypadala skutečně nadějně. Spustila se lavina veřejných výzev k podpoře rovných sňatků – 66 firem adresovalo premiérovi Fialovi otevřený dopis požadující přijetí manželství pro všechny páry. Ke konci roku 2023 byla pod výzvou více než stovka podpisů. Přidalo se téměř 50 divadel a uměleckých spolků, přes 30 kin a téměř 50 duchovních a lidí z církví, mentoři*mentorky poradny sbarvouven.cz. Manželství pro všechny páry podpořilo 19 senátů vysokých škol, přes 80 zástupců*zástupkyň taneční scény, děti z rodin s dvěma maminkami nebo tatínky. Celkem 170 000 lidí podepsalo petici za přijetí manželství pro všechny. 

Rok 2024 přinesl snad nejočekávanější událost queer párů, rodin a zastánců a zastánkyň rovných práv: v únoru proběhlo v Poslanecké sněmovně třetí čtení zákona o manželství pro všechny páry. Panovala velká naděje. Avšak Poslanecká sněmovna schválila pozměňovací návrh, který stejnopohlavním párům nepovoluje vstupovat do manželství a komplikuje jim společné adopce. Česká společnost tak zůstala rozdělená a duhové rodiny a páry zůstaly nadále z pohledu státu občany*kami druhé kategorie. Zavládlo velké zklamání, ale i přes něj Jsme fér neustává v úsilí o skutečně rovné manželství pro všechny páry. 

V květnu jsme k příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii, bifobii, intersexfobii a transfobii (IDAHOBIT), který připadá na 17. 5., spustily*i novou velkou kampaň Duhová stužka, kterou jsme převzaly*i od slovenských kolegů*gyň z organizace Saplinq. Cílem kampaně je veřejně deklarovat podporu LGBT+ lidem, ukázat světu, že odmítáme diskriminovat lidi na základě toho, koho milují nebo kým jsou.

Na co jsme pyšní*é, co se nám podařilo, co se nám daří

Festival Prague Pride

Rostoucí návštěvnost Prague Pride Festivalu

V srpnu 2019 poprvé pražský Magistrát vyvěsil duhovou vlajku.

Poradna sbarvouven.cz

Poradna sbarvouven.cz

  • Má kolem 25 aktivních mentorů*rek a každý rok pomáhá více než 700 lidem.
  • Za 10 let své existence pomohla už více než 7100 osobám. Většina je ve věku do 25 let.
  • Na poradnu se obrací s širokým spektrem otázek, problémů a témat. Nejčastěji jsou to otázky ohledně coming outu, procesu sebepřijetí, sexuální orientace, genderové identity nebo přijetí okolím, ale také rodičovství, vztahové orientace, aromantismu, asexuality nebo nebinarity. Ale každý rok se potkáváme se zhruba desítkou závažných případů, kdy klientstvo poradny řeší těžké situace – útěk z domova, sebepoškozování, deprese či sebevražedné myšlenky.
  • Mentoři*ky si vymění s klientstvem poradny zhruba 9000 zpráv na anonymním chatu.
  • Poradna organizuje šest pravidelných podpůrných skupin (Jsme v tom spolu, Najdi svou barvu v Praze, Plzni, Ostravě a Českých Budějovicích, Podpůrná skupina pro rodiče LGBT+ dětí).
Fun&Run

Na Fun&Run běželo proti homofobii celkem 3192 běžců*kyň a částkou 1 161 504 podpořili*y činnost poradny sbarvouven.cz a Domu světla.

Vzdělávání

Nedílnou součástí spolku je od jeho počátku vzdělávání široké veřejnosti, ale i studentstva, vyučujících nebo duhových rodin.

Na rodičovských přípravkách jsme pomohly*i 271 lidem.

Pride Business Forum

Nadační fond Pride Business Forum má více než 100 firemních členů

  • K hodnotám Pride Business Fóra se připojilo už přes 100 firem a institucí. Mezi nimi jsou například IBM, Škoda Auto, Vodafone, Avast, ČSOB, ale i vzdělávací a neziskové organizace, jako Univerzita Karlova nebo Člověk v tísni.
  • Pride Business Forum pořádá každoroční konferenci s více než 400 odborníky a odbornicemi z oblastí HR, DEI, ESG, práva nebo duševního zdraví. Kromě toho organizuje storytellingovou akci Voices a desítky dalších vzdělávacích i společenských událostí.
  • Od roku 2018 uděluje prestižní ocenění LGBTQ+ Friendly Employer Awards firmám, které podporují férové podmínky, a Pride Business Forum Heroes jednotlivcům, kteří mimo svou práci aktivně prosazují rovné příležitosti pro LGBTQ+ zaměstnanectvo.
  • Díky workshopům a vzdělávacím programům proškolí Pride Business Forum každoročně tisíce zaměstnanců a zaměstnankyň po celé České republice.
Jsme Fér

Pod petici za rovné manželství pro všechny zatím nasbíralo více jak 170 000 podpisů.


Zmobilizovalo stovky dobrovolníků a dobrovolnic a desítky ambasadorů a ambasadorek různého věku, profesí a ze všech regionů a koutů České republiky.

Získalo podporu rovného manželství napříč celou českou společností. Kdo všechno manželství pro všechny podpořil:

  • Prezident republiky Petr Pavel
  • Až 72 % obyvatel České republiky
  • 98 % leseb, gayů, bi a trans lidí
  • Děti z rodin dvou matek nebo dvou otců dopisem všem zákonodárcům a zákonodárkyním
  • 30 předních odborníků, odbornic a expertních organizací, které se věnují péči o děti a rodinu
  • 1800 pedagogických pracovníků a pracovnic
  • 19 akademických senátů českých vysokých škol
  • Akademický senát Univerzity Karlovy
  • Akademie múzických umění
  • 27 studentských spolků vysokých škol zastupujících více než 5000 studentů a studentek
  • 16 středoškolských parlamentů z 10 krajů republiky, zastupujících desítky tisíc studentů a studentek
  • Národní parlament dětí a mládeže
  • 119 malých a velkých firem
  • 45 divadel
  • 31 kin
  • 83 zástupců a zástupkyň taneční scény
  • 53 producentů a producentek z Asociace producentů v audiovizi
  • Stovky věřících z různých církví podpisem výzvy spolku Logos Česká republika
  • Projekt Víra v barvách duhy společně s 45 odborníky a odbornicemi, duchovními, pedagogy a pedagožkami, kteří nabízejí podpůrné argumenty věřících k manželství pro všechny páry Souhlas k žehnání gay a lesbickým párům vyslovili zástupci a zástupkyně Církve československé husitské, Českobratrská církev evangelická, Liberální židovská komunita v ČR a Starokatolická církev.

Rovné manželství a aktivitu Jsme fér podpořily významné české osobnosti jako herec Hynek Čermák, herečka Zuzana Kronerová, zpěvačka Marta Kubišová, zpěvačka Aneta Langerová, operní pěvkyně Dagmar Pecková, režisérka Agnieszka Holland… a mnoho dalších.

Dokument o cestě za manželstvím pro všechny páry Zákon lásky režisérky Barbory Chalupové odvysílala Česká televize a promítala ho kina v České republice a Slovensku.

Jsme fér zorganizovalo dvě výstavy: jednu velkoformátových fotografií Děti a rodiny, které stát neuznává: dokumentární soubor fotografky a laureátky World Press Photo Jany Ašenbrennerové. Druhou s názvem Jedna láska, jedno manželství – putovní výstavu připravenou ve spolupráci se světoznámým fotografem Robertem Vanem.

Komunitní centrum

LGBT+ Komunitní centrum je první komunitní aktivitou pro queer lidi v Praze

Komunitní centrum v roce 2022

200

Akcí

300

Návštěvníků*nic

200

Uprchlíků nás žádalo o pomoc

50

Z nich jsme našli bydlení

25

Z nich jsme umožnili*y psychoterapie

6

párům jsme pomohli*y přistěhovat se legálně do ČR


Komunitní centrum v roce 2023

297

Akcí

3281

Návštěvníků*nic

46

pomoc LGBT+ uprchlíkům*cím

32

individuálních poradenství

Konference

Spolupořádali*y jsme konferenci ILGA

V roce 2019 jsme patřili*y k pořádajícím organizacím mezinárodní konference ILGA – 600 aktivistů a aktivistek z celé Evropy a Střední Asie přijelo do Prahy, aby diskutovali*y o situaci LGBT+ lidí.

Proti nenávisti

Společně jsme se postavili*y proti nenávisti 

23

organizací se spojilo a vydalo výzvu

24 000+

podpisů pod výzvou

8000

lidí na akci na Václavském náměstí

14 000

14 000 lidí sledovalo online stream

70

veřejně známých osobností podpořilo iniciativu

Firemní partneři

Spolupracuje s námi zhruba 150 firem, a to nejen nadnárodních, ale také ryze českých.

  • Firmy nám pomáhají nejen finančně, ale také poskytnutím prostor, poradenství, produktů nebo třeba benefitů pro naše dobrovolnictvo. Díky podpoře firem pořádáme obrovské akce jako je Fun&Run a samozřejmě Prague Pride Festival.    
  • Společně přicházíme s projekty, které dávají smysl a posouvají hranice možného: IKEA nám do LGBT+ Komunitního centra darovala novou kuchyň – od návrhu až po její realizaci. Zároveň IKEA věnuje výtěžek z prodeje jejich duhových tašek na podporu poradny sbarvouven.cz. 
  • Car4way podporuje logistiku během Prague Pride Festivalu, ať už jízdami zdarma pro festivalový tým, nebo zapůjčením dodávek. 
  • S firmou Dedoles jsme realizovaly*i projekt na podporu našich aktivit – z jejich duhové kolekce ponožek nám dávali*y 20 Kč za každý hate pod reklamu na jejich kolekci, takže nám vlastně naši haters pomáhali*y získat finanční prostředky. 
  • Společně zavádíme principy rovnosti a diverzity do firemní kultury: řada firem po konzultaci s námi přidala den volna na svatbu pro LGBT+ páry. Do firem dodáváme podklady pro přípravu Mezinárodního dne proti homofobii, bifobii, intersexfobii a transfobii (IDAHOBIT) – například pro výstavy v zázemí firem. Pomáháme firmám se vzděláváním, aby jejich zaměstnanci*kyně chápali*y, proč je důležité naše aktivity a diverzitu na pracovišti podporovat. Mnoho zaměstnanců*kyň se přidává jako dobrovolnictvo na naše akce.
Individuální darující

Individuální fundraising jsme v Prague Pride začali*y rozvíjet v roce 2019. Od té doby naše aktivity podpořilo přes 10 000 darujících.

  • Vážíme si důvěry, kterou v nás naši darující vkládají a děkujeme za to, že se rozhodli*y svůj příběh spojit právě s naším spolkem. Speciální poděkování patří všem těm, kteří*ré aktivity spolku Prague Pride podporují pravidelně, třeba formou trvalého příkazu, a poskytují nám tak stabilitu. 
  • Jedná se o mnohem víc než jen finanční příspěvek. Každý*á darující s sebou přináší svůj osobní a unikátní příběh – ať už je to maminka gay syna, pro kterou bylo náročné přijmout jeho orientaci, muž, který byl svědkem veřejného coming outu dospívajícího kluka směrem k jeho rodičům nebo mladý queer člověk těšící se na svoji první návštěvu Pride Village.

Kdo jsme

Spolek Prague Pride je nehierarchicky demokraticky řízená organizace. V čele organizace stojí výbor složený ze šesti členů*nek, z nichž se každé tři roky jedna třetina obměňuje. Členstvo spolku Prague Pride volí výbor a také předsedu*kyni a místopředsedu*kyni. Výkonným orgánem spolku je Výkonná rada složená z výboru spolku a vedoucích jednotlivých programů spolku. Kontrolu chodu spolku podle stanov či řešení stížností atp. má na starosti volená kontrolní komise složená ze tří členů*nek spolku. 

Takové řízení organizace není zrovna snadné, nicméně přináší i řadu výhod, jako je vzájemná shoda, respekt, spolurozhodování a spolupodílení se na tom, co děláme. Chceme, aby členstvo spolku mohlo reálně rozhodovat o chodu organizace, podílet se na utváření jejích hodnot, cílů, programů a zároveň mohl kdokoli svobodně přinášet nové nápady, témata, zpětnou vazbu. Kdo u nás pracuje alespoň rok nebo se po dva roky účastní dobrovolnictví, může také do spolku vstoupit a rozhodovat o jeho dění.

Chceš někomu ze spolku napsat? E-mail je vždy jmeno.prijmeni@praguepride.com.

Stanovy spolku Výroční zprávy

Vedení programů

Prague Pride Festival

Ředitelka
Kamila Fröhlichová

Programová manažerka
Veronika Dočkalová

Kompletní festivalový tým

Poradna sbarvouven.cz

Ředitel
Oldřich Kundera

Iniciativa Jsme fér

Ředitel Strategické rady
Czeslaw Walek

Ředitelka
Lucia Zachariášová

Právnička
Adéla Horáková

PR manažer
Filip Milde

Community koordinátorka
Lenka Sovová 

Vzdělávání

Ředitelka oddělení vzdělávání
Tereza Kadlecová

Zástupce ředitelky oddělení vzdělávání
Aleš Rumpel

Manažerka ucimolgbt.cz
Agáta Hrdličková

Koordinátorka ucimolgbt.cz
Monika Malá (skoly@praguepride.com)

Koordinátorka aktivit pro duhové rodiny
Eliška Komárková 

LGBT+ Komunitní centrum

Ředitel LGBT+ Komunitního centra Oldřich Kundera 

Koordinátorka programu
Veronika Dočkalová 

Fun&Run

Ředitelka
Kamila Fröhlichová 

Duhová stužka

Ředitelka
Sabina Sedláčková 

Servisní oddělení

Provoz

Vedoucí provozního oddělení
Kamila Fröhlichová

Office manažerka
Lucia Filová

Finance

Vedoucí finančního oddělení
Kateřina Saparová

Účetní specialista
Tomáš Dočkal

Specialistka správy CRM systému a analýz individuálního fundraisingu Markéta Navrátilová  

Fundraising

Ředitelka oddělení fundraisingu
Sabina Sedláčková

Manažerka firemního fundraisingu Lenka Bártová 

Specialistka spolupráce s darujícími Lucie Zelená

Grantová specialistka
Ivana Kirby

Specialistka správy CRM systému
Markéta Navrátilová

Asistentka fundraisingu
Lucia Filová

Marketing & komunikace

Vedoucí oddělení komunikace a marketingu
Eliška Černá

SoMe manažerka
Nicol Škvarová

Marketingová specialistka
Karolína Pepelanov

Tisková mluvčí
Bohdana Rambousková

HR & dobrovolnictvo

Manažer
Miroslav Gyenes

HR asistentka
Medea Kiknavelidze

IT

IT Manažer
Miroslav Gyenes

IT specialista
Tomáš Studený

Produkce

Event manažerka
Lenka Hronová


Spolek Prague Pride – Výbor

Oldřich Kundera

předseda

Lucia Zachariášová

místopředsedkyně

Kamila Fröhlichová

Sabina Sedláčková

Lenka Hronová


Kontrolní komise

Aleš Rumpel

předseda

Miroslav Gyenes

Štěpán Krutílek


Členstvo spolku je

Lenka Bártová

Květa Benediktová

Tomáš Bílý

Eliška Černá

Kristýna Dejlová

Veronika Dočkalová

Tomáš Dočkal

Kamila Fröhlichová

Miroslav Gyenes

Šimon Holý

Václav Horecký

Jolana Anna Hošková

Lenka Hronová 

Bastiaan Huijgen

Tereza Kadlecová

Petr Kalla

Ismayil Khayredinov

Jana Kmuníčková

Kateřina Končelíková

Marián Kramařík

Štěpán Krutilek

Hana Kulhánková

Oldřich Kundera

Daniel Kupšovský

Kristina Claudia Langrová

Chris Alex Liprt

Alex Machala

Radek Miřacký

Markéta Navrátilová

Jana Patočková

Karolína Pepelanov

Zuzana Petráchová

Ondřej Plešmíd

Bohdana Rambousková

Aleš Rumpel

Kateřina Saparová

Sabina Sedláčková

Jana Soukupová

Iva Svobodová

Timotej Šefčovič

Andrea Šenkyříková

Adam Šindelář

Nicola Škvarová

Miroslav Valeš

Kateřina Vostatková

Marek Vrátný

Petr Vykopal

Czeslaw Walek

Jan Witek

Lucia Zachariášová

Eliška Doležalová

Lucia Filová

Financování spolku aneb „Na tohle dostáváte ty dotace?“

Vlastní příjmy

39,54% (11,704,892 Kč)

Aktivně pracujeme na znásobení našich vlastních příjmů, které nám umožňují větší nezávislost. Primárně jsou to příjmy z festivalu (vstupné, prodeje z našich barů, prodeje merchandisingu, provize z jídelných stánků a z vybraných akcí) a dalších akcí, které pořádáme.

Finanční výnosy

0,19% (55,534 Kč)

Úroky a kurzové zisky

Dary

30,31% (8,974,057 Kč)

Bez darů – těch firemních i těch od individuálních darujících – by to nešlo. Spolek, respektive jeho programy podporuje řada firemních partnerů a individuálních darujících, díky kterým dokážeme pomáhat více a více lidem.

České veřejné zdroje

3,66% (1,084,744 Kč)

Do této skupiny zdrojů patří dotace a veřejné zakázky od všech subjektů, které rozdělují rozpočtové prostředky v rámci České republiky včetně příspěvků od místních samospráv. Zejména jde o Magistrát hl. m. Prahy, Úřad vlády České republiky, Česko-německý fond budoucnosti, MČ Praha 1 a v minulosti například Ministerstvo práce a sociálních věcí.

České soukromé zdroje 

0,38% (112,000 Kč)

Spolupracujeme také se soukromými nadacemi, v posledních letech to byly hlavně Nadace ČEZ, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové nebo Avast Foundation.

Evropské fondy

11,96% (3,539,938 Kč)

Fondy Evropské unie tvoří též důležitou položku v rozpočtu. Jde zejména EC Actions –  akční granty financované z obecného rozpočtu EU, či program Erasmus+ na podporu vzdělávání, odborné přípravy mládeže a sportu.

Zahraniční zdroje (mimo Evropských fondů)

13,96% (4,131,672 Kč)

Dlouhodobě spolupracujeme s americkými donory (například Equality without Borders) a řadou ambasád (Velvyslanectví USA v Praze, Velvyslanectví Nizozemského království,
Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a další) i soukromých nadací (například Nadace Rosy Luxemburgové).